Your point is very correct, I made some mistake earlier calculation.
19th jun CRS: 459 +/-1
26th jun CRS: 462 +/- 1
Explanation in separate post
June 19 CRS:
459 +/-1
465+ candidates after 12th June draw= 45 approx (at 465 only)
451+ per day addition till 19th jun= 303*7= 2121
Out of this 2121:
470+= 50% of 2121= 1061
(465-469)= 12.5 % of 2121= 265
So on 19th Jun first of all below candidates will be picked:
1061+265+45= 1371
Remaining candidates: 3350-1371= 1979
Due to backlog since 1st May candidates on each position of 464 or below= 325
Hence decrease in CRS = 1979/325=6
Hence CRS = 465-6= 459
However all 459 are expected to clear so CRS can be 458 also
If no draw on 19th June , then CRS for 26th June
June 26th CRS:
462 +/-1
465+ candidates after 12th June draw= 45 approx (at 465 only)
451+ per day addition till 26 th jun= 303*14= 4242
Out of this 4242:
470+= 50% of 4242= 2121
(465-469)= 12.5 % of 4242= 530
So on 19th Jun first of all below candidates will be picked:
2121+530+45= 2696
Remaining candidates: 3350-2696= 654
Due to backlog since 1st May candidates on each position of 464 or below= 378
Hence decrease in CRS = 654/378= 1.73
Hence CRS = 465-2=463
However all 463 are expected to clear so CRS can be 462 also
So
CRS would be at least 3 points lower if there is a draw on 19th instead of 26th jun because 19th June draw would be on lesser candidates. 303*7 = 2121 (451+) candidates will be added during 19-26th June